Enea Basket Poznań – przegląd tygodnia 23.01 – 29.01.2023

Ten tydzień został zdominowany przez rundę rewanżową rozgrywek strefowych juniorów U17M. Poza tym odbyło się ostatnie spotkanie grupowe 3LM. W drugiej części rozgrywek 3LM sześć zespołów /po 3 z każdej grupy/ rozegrają spotkania decydujące o końcowej lokacie, a tym samym zadecydują, które drużyny będą się ubiegały o awans do 2LM.

3LM Enea Basket Junior Poznań – MKS Września 98:51

/20:17, 29:17, 32:4, 17:13/

Emocje w tym spotkaniu były tylko w pierwszej kwarcie, gdy drużyna gości dotrzymywała kroku naszej młodzieży. Kolejna – druga – to rosnąca przewaga znacznie lepiej zorganizowanej i przygotowanej motorycznie drużyny Enei. W ten sposób pierwsza połowa meczu kończy się z naszą 15 punktową przewagą. Pogrom drużyny wrzesińskiej przypada na trzecią kwartę. Agresywna obrona znacznie nadszarpnęła siły zespołowi gości i tą kwartę oddają prawie bez walki. Gdy kończy się ta kwarta jest już znany zwycięzca, a dogranie ostatniej kwarty wynika  z przepisów gry w koszykówkę oraz ambicji zawodników. Po tym spotkaniu notujemy bilans 13:1 i pierwsze miejsce w grupie B.

Punkty dla Enei zdobyli:

M. Puchalski 17, 3×3, I. Urban 16, 1×3, O. Szczepański 13, P. Szczęsny 12, 4×3, A. Najder 11, 1×3, I. Baganc 9, 1×3, M. Ekici 8, K. Długiewicz 5, I. Mastalerz 5,

K. Sobczyński 2.

Strefa U17M – runda rewanżowa

Spotkania rewanżowe, tym razem na boiskach rywali rozpoczynamy w odwrotnej kolejności niż mecze w Poznaniu. Przed tymi spotkaniami tylko niezwykła seria zdarzeń mogła przeszkodzić drużynie Enei w zajęciu pierwszego miejsca i bezpośredniego awansu do półfinału mistrzostw Polski.

Na szczęście nic takiego się nie stało, a wydarzenia przebiegały po naszej myśli.

U17M PGE Spójnia ZS2 Stargard – Enea Basket Junior Poznań 55:74

/15:14, 16:16, 11:26, 13:18/

Pierwsza połowa meczu jest bardzo wyrównana i kończy się jednopunktowym prowadzeniem młodych zawodników Spójni. Gdy nasz zespół wzmacnia szyki obronne, a co najczęściej za tym idzie również skuteczność w ataku, drużyna zachodniopomorska nie znajduje na to recepty. Kwarta ta nie tylko zmienia zespół prowadzący, ale przynosi znaczną naszą przewagę 14 punktami. Finish coronat opus. Dzieło wieńczy ostatnia kwarta, która powiększa naszą przewagę do 19 punktów. To zwycięstwo znacznie przybliża nas do zwycięstwa w strefie i wspomnianego wyżej awansu.

M. Polachowski 18, A, Tomicki 15, 2×3, I. Krajewski 13, 1×3, N. Wojtkowiak 9, 2×3, P. Bartkowiak 6, P. Buława 6, 1×3, Sz. Buczkowski 2, F. Kowalewski 2,

O. Nowak 2, M. Kajak 1.

U17M Pogoń Basket Szczecin – Enea Basket Junior Poznań 45:107

/14:30, 9:18, 15:30, 7:29/

Zwycięstwo w tym meczu zapewniało nam już nie teoretycznie, a definitywnie awans do półfinału mistrzostw Polski. Z przebiegu kwart widać znaczną przewagę drużyny Enei we wszystkich kwartach tak, że o emocji lub niespodziance w tym meczu nie mogło być mowy.

M. Kajak 16,3×3, Sz. Kawiak 15, N. Wojtkowiak 11, A. Tomicki 11, 1×3, M. Polachowski 11, P. Bartkowiak 9, F. Kowalewski 8, 2×3, P. Buława 8, Buczkowski 7, 1×3,

I. Krajewski 7,1×3, K. Cymer 4 ,1×3.

M17M MKKS Żak Koszalin Enea Basket Junior Poznań 66 : 92

/17:27, 11:22, 19:21, 19:22/

W tym spotkaniu od początku zarysowała się przewaga drużyny poznańskiej. Pierwsza połowa spotkania przyniosła drużynie Enei prowadzenie 21 punktami. Zmiana składu oraz obniżenie koncentracji sprawiło, że druga połowa meczu była wyrównana, chociaż i tak wygrana przez zespół gości. Mecz nie przyniósł większych emocji, ponieważ sporawa awansu lub nie dla tych drużyn była już rozstrzygnięta.

Dla Enei punkty zdobyli:

O. Nowak 15, Sz, Buczkowski 14, I. Krajewski 14, P. Buława 10, M. Polachowski 10, F. Kowalewski 7, A. Tomicki 7, N. Wojtkowiak 7, P. Bartkowiak 4, M. Kajak 4.

W ten sposób przeszliśmy kolejny etap rozgrywek i to w sposób bardzo efektowny, ale pamiętajmy, ze dopiero zbliżamy się do schodów, a wtedy wspinaczka będzie znacznie trudniejsza. Oby nie zabrakło nam energii i ambicji, gdy przyjdą mecze trudne i bardzo trudne. Dopiero wtedy zawodnicy mogą się wykazać pełnię swoich umiejętności oraz niezłomność charakteru. Nie dajmy się uśpić dotychczasowymi wynikami, jeżeli mierzymy znacznie wyżej.