Stowarzyszenie Koszykarski
Klub Sportowy Basket Poznań
Oficjalna strona klubu

Enea Basket Poznań – Przegląd tygodnia 14.11 – 20.11.2022

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od porażki z drużyną MKK Pyra w kolejnych derbach lokalnych o tyle dziwnej, że poniósł ją pierwszy zespół U17, podczas gdy drugi zespół Enei z tą samą drużyną, również na wyjeździe, wygrał przekonywująco. Ponieważ w sporcie, a zwłaszcza młodzieżowym, wszystko jest możliwe, dziwimy się tylko przez moment. Lepiej radziły sobie inne drużyny Enei, a szczególnie trzecioligowcy, którzy w 8 dotychczas rozegranych spotkaniach nie zaznali porażki. Może jednak po kolei.

U17 Enea Basket Junior Poznań – MKK Pyra Poznań 80:84

/23:19, 18:23, 18:23, 25:15/

Faworytem tego spotkania była raczej drużyna gości Enea, jednak zawodnicy tej drużyny rozegrali nienajlepsze spotkanie i musieli uznać wyższość miejscowych rywali. Wprawdzie lepiej to spotkanie zaczęli młodzi zawodnicy Pyry, ale po pierwszej przegranej kwarcie, w drugiej i trzeciej drużyna Enei odrabia straty i wychodzi na prowadzenie 65:59. Decydująca okazała się ostatnia kwarta meczu, którą nasza drużyna przegrywa wyraźnie 15:25, a tym samym całe spotkanie 80:84. W sporcie tak bywa, że nie zawsze wygrywa faworyt, ale by porażka nie była bezowocna, należy z niej wyciągnąć wnioski. To pozostawiamy trenerom i zawodnikom.

Punkty dla Enei zdobyli:

P. Bartkowiak 18, 2×3, N. Wojtkowiak 17, 1×3, Sz. Kawiak 10, M. Pawłowicz 10, 1×3, M. Polachowski 10, A. Tomicki 7, 1×3, I. Krajewski 4, D. Komisarek 2, O. Nowak 2.

U19 Sklep Polski MKK Gniezno – Enea Basket Junior Poznań 61:70

/18:21, 9:17, 24:12, 10:20/

Nie sprawiają zawodu juniorzy U19 Enei, którzy w dotychczasowych rozgrywkach „idąc jak burza” pokonali na razie wszystkich kolejnych rywali, a dodać trzeba, że występują w niepełnym składzie i to bez kilku zawodników podstawowych. Tym razem uporali się z jednym z groźniejszych rywali, w dodatku na boisku przeciwnika. Już w pierwszej kwarcie zaznaczyła się – wprawdzie niewielka – 3 punktowa przewaga drużyny poznańskiej, która powiększyła się do 11 punktów po pierwszej połowie. Niestety, ale tego trendu nie udało się utrzymać naszemu zespołowi po przerwie i 3 kwartę przegrywamy 12:24 tracąc jednocześnie prowadzenie. Podobny obrazek znamy, z wielu meczów rozegranych przez drużynę U19 Enei i sądzę, że niepokój zakradł się w jej szeregi po tej kwarcie. Na szczęście i podobnie jak w innych meczach otrzeźwienie przyszło na czas i drużyna zaczęła „funkcjonować” na swoim poziomie wygrywając ostatecznie 70:61./*

I. Mastalerz 23, 11 zb. I. Baganc 14 2×3, M. Puchalski 11, 1×3, A. Najder 10, 1×3, 9 zb., K. Długiewicz 7, 1×3, K. Kaczyński 3, 1×3, P. Szczęsny 3.

*/ między wynikiem i zdobywcami punktów istnieje rozbieżność jednego punktu.

Enea Basket Junior Poznań – MKK Pyra Poznań 89:84

/21:17, 25:21, 25:16, 18:30/

Spotkanie kadetów młodszych U14 stanowiło kontynuację licznych spotkań derbowych w różnych kategoriach wiekowych. W tym spotkaniu zwycięskim zespołem okazała się drużyna Enei, która pokonała lokalnego rywala 89:84. W trzech pierwszych kwartach spotkanie przebiegało pod kontrolą drużyny Enei, która po 3 kwarcie osiągnęła prowadzenie 17 punktowe. Dotychczasowy przebieg spotkania nie zapowiadał dużych zmian w ostatniej kwarcie, ale to są spotkania drużyn młodzieżowych i to tych młodszych, a to pozostawia wynik spotkania zawsze jako sprawę otwartą. W czwartej kwarcie rozpoczęła się pogoń drużyny Pyry, która znacznie zmniejszyła różnicę punktową, jednak nie na tyle, by wygrać to spotkanie. Mimo wysoko przegranej ostatniej części meczu zwycięstwo przypadło naszym kadetom 89:84.

M. Flieger 19, J. Ławrynowicz 18, J. Piechowiak 18, M. Goliwąs 16, K. Zając 9, F. Gola 6, K. Korytowski 3.

U15 Sklep Polski MKK SP 2 Gniezno – Enea Basket Junior Poznań 69:75

/11:20, 15:19, 18:19, 25:17/

Trzy pierwsze kwarty wygrane przez zespół gości 14 punktami pozwoliły im wyjść zwycięsko z tego pojedynku, mimo przegrania dość wysoko ostatniej kwarty. Pamiętajmy jednak o tym, że gdy losy meczu są przesądzone, to trenerzy desygnują do gry zawodników rezerwowych, a wtedy ocena całego meczu na podstawie tej kwarty jest na pewno zniekształcona.

S. Skrzypczak 27, M. Kordus 14, M. Marek 8, J. Pyszczorski 8, M. Flieger 6, W. Plewiński 6, J. Szulc 4, F. Kokot 2.

U12 Sklep Polski MKK SP 2 Gniezno – Enea Basket Junior Poznań 78:18

/19:6, 23:6, 24:2, 12:4/

Jeszcze trochę czasu upłynie zanim młodzicy młodsi Enei potrafią przeciwstawić się rywalowi. Na razie przewaga rywali jest zbyt duża by myśleć o nawiązaniu wyrównanej walki. Przed trenerami Mateuszem Rójem i Bartkiem Sikorskim, a przede wszystkim przed młodymi kandydatami na koszykarzy, stoi spore wyzwanie. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, że tak zaczynali wszyscy. Wprawdzie nie mówił mi o tym Michael Jordan, ale chyba zaczynał też w ten sposób.

D. Dolata 4, M. Jaworski 4, N. Rembeza 4, D. Bagadziński 2, A. Kwiatek 2, S. Olejniczak 2.

3LM Rawia Rawag Rawicz – Enea Basket Junior Poznań 74:79

/11:18, 20:20, 23:24, 20:17/

To już 8 z rzędu zwycięstwo drużyny trzecioligowej Enei. Przypomnę, że reprezentowanej przez juniorów U19 i U17. Enea Basket Junior to jedyna drużyna bez porażki w grupie A2. Prowadzona przez trenerów C. Kurzawskiego, D. Russaka i N. Staśkielunasa drużyna, jak na razie poczyna sobie rewelacyjnie w tych rozgrywkach. Już początek meczu zapowiadał, że nie przyjechaliśmy tylko po to, by rozegrać spotkanie, a je wygrać. Oczywiście nikt nie sądził, że będzie to łatwe, ale gdy po dwóch kolejnych kwartach utrzymywała się nasza 8 punktowa przewaga, to zwycięstwo stało się całkiem realne i nie stała za tym przewaga 8 punktów, którą można odrobić w krótkim okresie czasu, ale gra naszego zespołu. W ostatniej kwarcie drużyna gospodarzy odrobiła nieco strat, ale nie na tyle, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W ten sposób zespół Enei podtrzymał miano drużyny niepokonanej w grupie A2 i nie mamy nic przeciwko temu, by podtrzymywać to dalej.

I. Baganc 15, A. Najder 14 /2×3/, M. Puchalski 14 /2×3/, O. Bednarek 5 /1×3/, K. Kaczyński 2, K. Długiewicz 2, I. Mastalerz 2.