Stowarzyszenie Koszykarski
Klub Sportowy Basket Poznań
Oficjalna strona klubu

Enea Basket Poznań – przegląd tygodnia 13.03 – 19.03.2023

W ostatnim tygodniu odbyły się decydujące mecze w 3LM oraz spotkania rewanżowe w rozgrywkach strefowych U15. Rozgrywki kontynuował zespół trenerki Marty Kowalskiej U13. Nasz zespół trzecioligowy rozegrał 3 spotkania, z których 2 zakończył zwycięsko. Niestety, ale przegrał spotkanie z tych trzech najważniejsze, bowiem decydujące o zwycięstwie w rozgrywkach wojewódzkich. Porażka zepchnęła naszą drużynę na trzecie miejsce, które gwarantuje udział w spotkaniach o awans do 2LM. Drużyna U15 trenera Mateusza Rója rozegrała też 3 mecze rewanżowe z drużynami województwa zachodniopomorskiego. Odniosła jedno zwycięstwo i doznała dwóch porażek. Wystarczyło to, by zakwalifikować się do rozgrywek ćwierćfinałowych mistrzostw Polski w tej kategorii wiekowej.

Enea Basket Junior Poznań  – Bricoman Basket Team Suchy Las 91:67

/19:11, 27:19, 21:27, 24:10/

To było spotkanie, które w przypadku naszego zwycięstwa już gwarantowało udział w rozgrywkach centralnych o awans do 2LM. Spotkanie niewątpliwie ważne, stąd mobilizacja możliwie najlepszego, dostępnego składu. Mobilizacja okazała się nadzwyczaj skuteczna, ponieważ przeciwnik w tym spotkaniu nie mógł się oprzeć naszemu atakowi, a jednocześnie znacznie ograniczyliśmy możliwości ataku rywala. Tylko w 3 kwarcie goście mogli jeszcze liczyć na pozytywny dla nich wynik, ale ostatnia kwarta meczu zupełnie te nadzieje rozwiała.

Punkty dla Enei zdobyli:

J. Jakubiak 19, 1×3, 6 zb., I. Maćkowiak 19, 5×3, 8 zb., I. Urban 15, 1×3, 7 zb., K. Długiewicz 13, 3×3, O. Szczepański 8, A. Najder 7, M. Puchalski 6, 2×3,

I. Mastalerz 4, 8 zb.

Enea Basket Junior Poznań – PGE Spójnia Stargard 94:65

/20:15, 19:10, 30:12, 25:28/

Udział w rozgrywkach centralnych mieliśmy już zapewniony, ale zwycięstwo przybliżało nas do zajęcia nawet pierwszego miejsca, co ma istotne znaczenie przy rozstawianiu drużyn w meczach eliminacyjnych do awansu do 2LM. Zwycięstwo w tym meczu przyszło łatwiej niż w poprzednim, a to również za sprawą drużyny gości, która wystąpiła w niepełnym składzie, w dodatku składzie, w którym mieszało się doświadczenie z młodością. Głównie jednak reprezentowaną przez młodzież i to często „młodszą” młodzież. W tych okolicznościach odnieśliśmy wysokie zwycięstwo, a na prawdziwe emocje i sprawdzian naszych rzeczywistych umiejętności szykowaliśmy się w ostatnim, ale jakże ważnym meczu. Na razie pozostajemy przy tym meczu, w którym

I. Urban 15, K. Długiewicz 14, P. Szczęsny 14, M. Puchalski 12, M. Ekici 9, K. Sobczyński 8, I. Mastalerz 8, O. Szczepański 8, A. Najder 6.

Enea Basket Junior Poznań – Wiara Lecha 56:75

/11:21, 18:12, 11:26, 16:16/

I oto nadszedł czas, by skonfrontować swe siły z silną drużyną Wiary Lecha. Konfrontacja o tyle istotna, że decyduje o ostatecznym naszym miejscu w rozgrywkach wojewódzkich 3LM. Wygrana oznacza pierwsze miejsce, przegrana spycha nas na trzecie, ale takie już mieliśmy w zeszłym roku. W drużynie Wiary Lecha gra kilku zawodników ze stażem drugoligowym, w naszym dwóch zawodników. Wiekowo jesteśmy znacznie młodsi, zaś fizycznie nie powinniśmy odstawać od rywala. A jednak. Na wieść, że gramy przeciwko seniorom coś dzieje się w umysłach naszych zawodników. Strach? Brak wiary we własne umiejętności? Nie jestem od oceniania umiejętności, od tego są znawcy, ale jedna myśl narzuca się samoistnie: w meczach eliminacyjnych decydujących o ewentualnym awansie do 2LM spotkamy się przede wszystkim z zespołami reprezentowanymi przez seniorów. Jeżeli wtedy obleci Was strach, to widzę to ze strachem w moich oczach. Tylko jedna kwarta – druga – w tym meczu dawała nadzieję na pozytywne dla nas rozstrzygnięcie tego spotkania, natomiast następująca po niej kwarta trzecia zupełnie te nadzieje rozwiała, nie zostawiając cienia optymizmu. Nie wiadomo w jakim wystąpimy składzie, ale jeżeli ponownie w tych ważnych meczach bojaźń weźmie górę nad odwagą, to nasze nadzieje zgasną tak szybko jak się zrodziły. Chyba, że sami uznajecie, że Wasze umiejętności, waleczność i ambicja są niewystarczające w tej czekającej Was rywalizacji.

I. Maćkowiak 12, /1×3/, 6 zb., M. Ekici 8 , /2×3/, 5 zb., I. Baganc 9, I. Urban 9 /1×3/, A. Najder 6, K. Długiewicz 5, M. Puchalski 2, O. Bednarek 2,

O. Szczepański 2, J. Kołodziński 1.

Rewanżowe spotkania strefowe U15M

Tym razem rozgrywki przeniosły się do województwa zachodniopomorskiego. Ile trzeba wygrać spotkań, by awansować do ćwierćfinału. Na bezpośredni awans do półfinału nie mamy żadnych szans. Zmagania rewanżowe rozpoczynamy od meczu ze zwycięzcą rozgrywek wojewódzkich w województwie zachodniopomorskim: PGE Spójnią Stargard.

U15M PGE Spójnia Stargard – Enea Basket Junior Poznań 89:54

/15:12, 24:10, 26:17, 24:15/

Pierwsze spotkanie z tym rywalem na swoim boisku przegraliśmy. Okazja do rewanżu, ale z niewielkimi szansami. Tak zresztą pokaże również przebieg meczu. Tylko jego początek jest wyrównany, ale to o niczym nie świadczy, bowiem wiele razy wyrównany początek nie zapowiada wysokiej porażki, czy wygranej. Podobnie jest w tym meczu. Młodzi zawodnicy gospodarzy stopniowo budują swoją przewagę, by na przerwę zejść już ze znaczną:17 punktów. Ponieważ obraz gry nie zmienia się po przerwie, zwycięzca może być tylko jeden. Zespół Spójni wygrywa drugą połowę meczu podobną różnicą punktów, by wygrać spotkanie 89:54.

M. Becelewski 14, M. Kordus 7, J. Szulc 6, P. Janowicz 5, S. Skrzypczak 5, F. Kokot 5, M. Flieger 4, J. Pyszczorski 2, A. Kruszyński 2,

M. Marek 2, Sz. Noskowiak 2.

MKK Basket Koszalin – Enea Basket Junior Poznań 65:80

/17:18, 25:23, 14:18, 9:21/

Już wiemy, że wszystkie spotkania są ważne, ale wśród nich bywają ważniejsze. Właśnie to było z tych ważniejszych, bowiem zwycięstwo zapewniało nam awans do ćwierćfinału mistrzostw Polski U15M. Spotkanie od początku było bardzo wyrównane. Pierwszą połowę meczu wygrywają zawodnicy Koszalina z przewagą najmniejszą z możliwych – jednym punktem. Wszystko zatem rozstrzygnie się w drugiej połowie, a może i ta nie wystarczy, by wyłonić zwycięzcę. Wystarczyła. Tym razem przeważamy my. Najpierw niewiele, ale w ostatniej kwarcie ta przewaga jest już wyraźna. Wygrywamy i awansujemy. Jak się później okaże z czwartego miejsca.

S. Skrzypczak 22, M. Kordus 13 /2×3/, B. Janowicz 13, M. Becelewski 13, Sz. Noskowiak 6, M. Marek 5, J. Szulc 5 /1×3/, J. Pyszczorski 2.

Pogoń Basket Szczecin – Enea Basket Junior Poznań 66:71

/16:18, 11:19, 23:13, 21:16/

W ostatnim spotkaniu strefowym ulegamy zespołowi gospodarzy Pogoni Basket Szczecin. Pierwsza połowa nie zapowiadała naszej porażki. Prowadziliśmy już 10 punktami, ale wszyscy wiemy, że to nie oznacza zwycięstwa, a potwierdził to również ten mecz. Po przerwie to zawodnicy Pogoni zmobilizowali się i ostatecznie wygrali to spotkanie, które nie zmieniło faktu naszego awansu do dalszej fazy rozgrywek: ćwierćfinału.

M. Becelewski 20, S. Skrzypczak 18, B. Janowicz 11, M. Kordus 6, F. Kokot 4, M. Marek 4, J. Szulc 3

Ćwierćfinał mistrzostw Polski U15M rozgrywany będzie w dniach 31.03- 02.04.2023.

U14M Enea Basket Junior Poznań Uczniowski Klub Sportowy Mikst Międzychód 89:79

/13:21, 22:27, 23:19, 31:12/

Nic nie zapowiadało sukcesu poznańskiej drużyny. Pierwsza połowa pod dyktando międzychodzkich młodzików. Jak pokazał dalszy ciąg meczu przewaga 13 punktów nie była wystarczająca, by odnieść zwycięstwo. W przerwie meczu trener Pan Aleksander Piechowiak znalazł sposób jak przekonać zawodników, by wygrać to spotkanie i wygrali. Poprawa gry nastąpiła już w trzeciej kwarcie, a czwarta to już bezwzględna supremacja podopiecznych trenera Piechowiaka, która doprowadziła do końcowego rezultatu: 89:79.

J. Ławrynowicz 22, M. Goliwąs 19, J. Piechowiak 17, F. Gola 12, K. Zając 8, K. Michałowski 6, V. Grabizna 4, F. Michałowski 1.

U13M UKS Piątka Ostrów Wlkp. – Enea Basket Junior Poznań 93:78

/24:15, 29:18, 35:22, 5:23/

Również rewanż tych zespołów przyniósł sukces drużynie ostrowskiej, która przeważała przez większą część meczu, a po trzeciej kwarcie prowadziła już 33 punktami. Obraz meczu zmienił się w ostatniej części gry, ale pamiętajmy, że w meczach już rozstrzygniętych w czwartych kwartach grają zawodnicy rezerwowi, a można by sądzić, że tych mamy lepszych od rywala.

M. Goliwąs 35, A. Myronenko 18, J. Jażdżewski 15, I. Bębenkowski 8, R. Goliwąs 2.

Enea Basket Junior Poznań – BC Obra Kościan 50:90

/8:16, 14:23, 6:33, 22:18/

Wydawało się, że w tym meczu możemy pokusić się o zwycięstwo, bowiem w pierwszym meczu na boisku rywala zwyciężyła Enea. Jak to jednak bywa w sporcie, a szczególnie młodzieżowym i dziecięcym, wyniki są nieprzewidywalne. Zakończyły się rozgrywki w tej klasie rozgrywkowej, a nasz zespół zajął ostatecznie 6 pozycję po II etapie rozgrywek. Można mieć nadzieję, że przyszły sezon będzie lepszy, a wtedy może będziemy się bić o znacznie wyższą pozycję.

J. Jażdżewski 20, A. Myronenko 8, A. Walków 8, R. Goliwąs 7, E. Sidorowicz 3, I. Bębenkowski 2, Sz. Koziński 2