Stowarzyszenie Koszykarski
Klub Sportowy Basket Poznań
Oficjalna strona klubu

Enea Basket Poznań – przegląd tygodnia 11 – 17.03.2024

Obok spotkań 1LM, które nabrały ostatnio rumieńców za sprawą serii zwycięstw i coraz lepszej gry naszego zespołu, równie ważne dla dalszych losów, tym razem drużyny drugoligowej, były spotkania w minionym tygodniu. W pierwszej rundzie ponieśliśmy kilka nieznacznych porażek, zaś w drugiej potrafiliśmy się skutecznie zrewanżować w pięciu meczach, w tym trzech na wyjeździe. Notując 8 zwycięstw stanęliśmy do decydującej konfrontacji w tych rozgrywkach. Meczu, który w przypadku zwycięstwa gwarantował nam pobyt w szeregach 2LM w następnym sezonie – meczu z SMS PZKosz Władysławowo. Porażka nie oznaczała spadku do niższej klasy, ale znacznie mogła ograniczyć nasze szanse dalszego pobytu w szeregach drugoligowców.

2LM SMS PZKosz Władysławowo – Enea Basket Poznań 80:86

/22:21, 17:21, 28:19, 13:25/

Szanse zwycięstwa wyrównane dla obydwóch zespołów. Za drużyną z Władysławowa przemawiał swój parkiet i zwycięstwo w pierwszej rundzie rozgrywek. Wprawdzie jednym małym punktem, ale to się przekładało na dwa duże punkty. By jeszcze ograniczyć nasz optymizm, do spotkania przystępujemy znacznie osłabieni. Wprawdzie wzmacnia nas Janek Nowicki, ale nie mogą wystąpić kontuzjowani Wiktor Paczkowski i Janek Jakubiak oraz chorzy Aleks Najder i Kuba Kołodziński. Spotkanie od początku jest wyrównane, o czym świadczy wynik pierwszej kwarty i porównanie statystyk. Druga kwarta pozwala nam na wyjście na prowadzenie, ale nie decydujące. Załamanie naszej gry następuje po przerwie w kwarcie trzeciej. Przerwa wyraźnie źle wpłynęła na nasze poczynania na boisku, co skrzętnie wykorzystuje rywal i odskakuje na 6 punktów /67:61/. Ostatnia kwarta i …Na domiar złego lepiej zaczynają gospodarze /72:63 – 8’22’’/, a w dalszym fragmencie meczu ich przewaga utrzymuje się w przedziale 2-8 punktów. I tak do 4:13, gdy na tablicy widnieje wynik 80:73. Ten moment warto zapamiętać, bo to jest moment przełomowy. Do końca meczu zawodnicy SMS-u nie zdobywają już punktów, a my niesieni niezwykłą siłą napędową, zaliczamy ich aż 13, a to oznacza zwycięstwo na wagę już wcześniej wymienioną.

Punkty dla Enei zdobyli:

I. Baganc dd 20, 2×3, 10 zb., J. Kluj dd 20, 1×3, 11 zb., J. Nowicki 19, 2×3, 8 zb., R. Szpakowski 15, 2×3, F. Drzazga 3, 1×3, M. Roszczka 3, M. Tomaszewski 3, Sz. Buczkowski 2, K. Długiewicz 1.

2LM Enea Basket Poznań – KSK Ciech Noteć Inowrocław 65:97

/24:30, 15:27, 16:24, 10:16/

Przedostatnie spotkanie sezonu zasadniczego 2LM. Ranga znacznie mniejsza, ale to nie oznacza, że nie traktujemy tego meczu z należytą powagą. Tyle tylko, że powaga powagą, ale los pisze swój scenariusz. Do meczu przystępujemy jeszcze bardziej osłabieni. Część zawodników przez choroby, a inni zostali powołani do składu 1-ligowego. W dodatku gramy z wiceliderem tabeli, który zgłasza spore aspiracje na awans do 1LM. Może to niezupełnie jak walka Dawida z Goliatem, ale szanse są  nierówne. Przegrywamy wszystkie kwarty, ale pogromu nie ma. W spotkaniu występują wszyscy zawodnicy, ale jak zwykle bywa, najdłużej zawodnicy pierwszej piątki. Teraz pozostaje do rozegrania ostatni mecz z lokalnym rywalem Pyrą Poznań i niektórzy z zawodników mogą myśleć o maturze, która po takim sezonie, powinna być dla nich zmaganiem zdecydowanie zwycięskim.

I. Baganc 22, 4×3, M. Roszczka 15, R. Szpakowski 8, 1×3, A. Tomicki 7, 1×3, J. Kluj 6, 11 zb., K. Długiewicz 3, 1×3, J. Kępski 2, I. Krajewski 2.

U15 Strefa

Swoje rozgrywki kontynuują kadeci U15 tym razem już na szczeblu międzywojewódzkim zwanym strefą. Rywalizujemy z trzema drużynami z województwa zachodniopomorskiego. Pozycja wyjściowa naszego zespołu była korzystna, bowiem w rozgrywkach wojewódzkich nie ponieśliśmy porażki, a te poniesione z drużynami awansującymi, są zaliczane do bilansu strefy. Nasz start niestety nie był zbytnio udany, ponieważ ponieśliśmy 2 porażki w 3 meczach, co zmniejszyło nasze szanse na wygranie strefy i bezpośredni awans do półfinału Mistrzostw Polski. Skąd to rozczarowanie? Otóż w OOMCh w sezonie 2022/2023 drużyna Wielkopolski reprezentowana między innymi przez 6 zawodników Enei, zajęła drugie miejsce, natomiast Zachodniopomorska walczyła o utrzymanie w kategorii A. Oczywiście, że w sporcie nie wszystko da się porównać, ale próbę można podjąć.

U15 MKK Basket Koszalin – Enea basket Poznań 110:118

/20:35, 28:21, 30:24, 23:21, d. 17:9/

Jak wskazują wyniki poszczególnych kwart, zaczęliśmy dobrze, by nie powiedzieć bardzo dobrze. Niestety, ale była to jedyna wygrana kwarta, a pozostałe, łącznie z dogrywką, padły łupem gospodarzy. Porażka, która trochę namieszała w kalkulacjach, ale może tylko w moich, a lepiej zorientowani wiedzą więcej.

M. Becelewski 35(3×3), J. Kukliński 23/2×3/, P. Raszke 17, I. Przydróżny 12, A. Najder 11/1×3/, B. Janowicz 8, J. Ławrynowicz 2, J. Jasiński 2.

PGE Spójnia ZS2 Stargard – Enea Basket Poznań 68:89

/19:31, 15:21, 16:15, 18:22/

Tym razem zespół U15 Enei Basket Poznań nie sprawił zawodu i pokonał drużynę Spójni ze znaczną różnicą punktów. Tylko trzecia kwarta była wyrównana, a w pozostałych przeważała drużyna poznańska. Czy to zwycięstwo stanowiło odrodzenie drużyny Enei miał pokazać ostatni mecz wyjazdowy z drużyną KK Majbasket Szczecin, która podobnie do naszej drużyny, w rozgrywkach wojewódzkich nie poniosła porażki.

P. Raszke 25, B. Janowicz 12/1×3/, I. Przydróżny 11, M. Becelewski 9, J. Kukliński 9, Sz. Noskowiak 8, A. Najder 7/1×3/, J. Ławrynowicz 4, J. Jasiński 2, M. Flieger 2.

KK Majbasket Szczecin – Enea Basket Poznań 86:79

/15:19, 28:15, 29:22, 14:23/

Bardzo ważny mecz dla układu tabeli, zwycięstwa strefy i szansy na bezpośredni awans do półfinału Mistrzostw Polski U15. Początek pomyślny dla gości, ale bez oszałamiającej przewagi. Znacznie gorzej to wyglądało w 2 i 3 kwarcie, a uzyskana przez szczecinian przewaga jest nie do odrobienia w ostatniej części meczu. Porażka ta znacznie komplikuje sytuację naszej ekipy, jeżeli chodzi o awans z pierwszego miejsca. Nadzieja w przysłowiu: nie ma złego, co by na dobre nie wyszło. Zobaczymy, czy była to tylko nadzieja.

B. Janowicz 19/1×3/, P. Raszke 17/1×3/, J. Kukliński 17/2×3/, M. Becelewski 10, A. Najder 9, I. Przydróżny 7/1×3/.

U13 UKS Mikst Międzychód – Enea Basket II Poznań 40:70

/14:15, 11:12, 7:18, 8:25/

Po dwóch wyrównanych kwartach zespół trenera Michała Wielechowskiego „rozhulał się” i w dwóch kolejnych osiągnął znaczną przewagę. Było to już 6 kolejne zwycięstwo w sześciu rozegranych meczach. Postęp trenowanej przez Michała drużyny jest aż nadto widoczny i rodzi nadzieję dalszego postępu w grze tych bardzo młodych adeptów koszykówki.

P. Szulc 18, S. Olejnik 14, K. Dalz 8, D. Dolata 6, O. Banaszak 5, J. Kikowski 5, P. Janowicz 4, M. Jaworski 4, J. Schmidt 4, P. Wojtkowiak 2.

U12 Enea Basket Poznań – MKS SSP-6 Września 59 : 40

/19:12, 12:10, 13:10, 15:8/

Kolejny sukces ekipy Bartka Sikorskiego. W pobitym polu pozostawili swoich kolegów, młodzików młodszych, z Wrześni. Mecz miał przebieg raczej wyrównany, a nieco większa przewaga zaznaczyła się tylko w 1 i 4 kwarcie. Jest to już 9 zwycięstwo podopiecznych trenera Sikorskiego, a drużyna wykazuje stały progres wyników, co wygląda bardzo obiecująco w perspektywie kolejnego sezonu.

J. Kurzawski 11, R. Goliwąs 10, J. Dorczyk 8, A. Szoka 8, M. Frąckowiak 7, M. Grobelny 6, I. Kowalski 4, P. Hładyszewski 2, A. Magnuszewski 2, J. Cierach 1.