Stowarzyszenie Koszykarski
Klub Sportowy Basket Poznań
Oficjalna strona klubu

Enea Basket Poznań – przegląd tygodnia 02.01 – 08.01.2023

Po przerwie świątecznej wznowione zostały rozgrywki zarówno seniorskie jak i młodzieżowe. O 1LM pisaliśmy osobno, a teraz czas na przegląd spotkań młodzieżowych. Do rozgrywek strefowych przystąpili jako pierwsi juniorzy U19, którzy pod wodzą trenera Czarka Kurzawskiego wspieranego przez asystenta Norberta Staśkielunasa rozegrali 3 spotkania wyjazdowe z Pogonią Szczecin, Spójnią Stargard oraz Żakiem Koszalin. Nasz zespół nie dał szans rywalom odnosząc wysokie zwycięstwa, co jest dobrym prognostykiem przed rundą rewanżową na swoim boisku. Przypomnę, że zwycięzca strefy awansuje bezpośrednio do półfinału mistrzostw Polski. Inne nasze zespoły kontynuują rozgrywki na szczeblu wojewódzkim.

U19 Pogoń Basket Szczecin – Enea Basket Junior Poznań 54:98

/20:28, 13:27, 4:21, 17:22/

Pierwsze spotkanie strefowe z wicemistrzem województwa zachodniopomorskiego Ne przyniosło większych emocji. Zespół Enei od pierwszych minut przeważał dość wyraźnie, a jego przewaga systematycznie rosła. Po efektownie wygranej trzeciej kwarcie, zwycięzcą spotkania mogła być jedynie drużyna poznańska. Wysokie zwycięstwo przypieczętowała wygrana również kwarta czwarta, w której dobrze zaprezentowali się zmiennicy. To był dobry początek, ale przed zespołem Enei jeszcze kolejne spotkania, w tym z mistrzem okręgu zachodniopomorskiego.

Punkty dla Enei zdobyli:

M. Puchalski 19, 4×3, I. Baganc 16, 2×3, K. Długiewicz 13, I. Urban 12, 7 zb., P. Szczęsny 11, 3×3, K. Sobczyński 8, 6 zb., I. Mastalerz 7, 1×3, 6 zb., I. Krajewski 2.

U19 PGE Spójnia Stargard – Enea Basket Junior Poznań 49:105

/13:28, 10:21, 15:25, 11:31/

Tym razem zmierzyliśmy się z trzecim zespołem okręgu zachodniopomorskiego. Po łatwym zwycięstwie w Szczecinie liczyliśmy na kolejne zwycięstwo. Przyszło ono jeszcze łatwiej niż w spotkaniu inaugurującym rozgrywki strefowe. Wygrane wyraźnie wszystkie kwarty pozwoliły na efektowne zwycięstwo 105:49.

M. Ulchenko 25, 5 zb., I. Mastalerz 13, 2×3, 8 zb., K. Długiewicz 11, 2×3, 6 zb., A. Najder 11, M. Puchalski 10, 2×3, I. Urban 10, 8 zb., I. Baganc 9, 5 zb., A. Tomicki 5, I. Krajewski 4, K. Sobczyński 4, P. Szczęsny 3, 1×3.

U19 MKKS Żak Koszalin – Enea Basket Junior Poznań 60:85

/12:31, 17:17, 15:23, 16:14/

Wygrana w tym spotkaniu znacznie przybliżała drużynę poznańską do wygrania rozgrywek strefowych, ale to miał być najtrudniejszy mecz naszego zespołu. Zaczęło się nadspodziewanie dobrze. Agresywna obrona nie pozwoliła zawodnikom Żaka na uruchomienie ich groźnej broni: rzutów za 3 punkty, jednocześnie napędzała nasz atak tak skutecznie, że w tej kwarcie zdobyliśmy 31 punktów, tracąc zaledwie 12. Zdarza się, że taka przewaga nie wystarcza do wygrania meczu, ale nie w tym spotkaniu. Wprawdzie druga kwarta przebiegała już w innym tempie, ale nie zmieniło się prowadzenie drużyny poznańskiej. W trzeciej kwarcie ponownie zwiększamy intensywność obrony i poprawiamy atak, co przynosi efekt w postaci najwyższego prowadzenia w tym meczu 35 punktami /35:70/. Tego meczu już nie możemy przegrać. Ostatnia kwarta, to dopełnienie formalności, czyli dokończenie meczu, bo zwycięzca został już ustalony wcześniej.

A. Najder 21, 1×3, I. Baganc 14, 2×3, 8 zb., M. Ulchenko 12, I. Urban 10, 5 zb., M. Puchalski 9, 1×3, A. Tomicki 9, 2×3, I. Mastalerz 8, K. Długiewicz 2.

U 17 Enea Basket Junior II Poznań – Basket Team Suchy Las 86:52

/16:19, 25:5, 20:12, 25:16/

Kontynuują rozgrywki wojewódzkie inne zespoły Enei. W czołówce rozgrywek U17 znajdują się dwa zespoły Enei, a w walce o tytuł mistrza Wielkopolski w najlepszej sytuacji jest drugi zespół Enei. Dodam – ten młodszy. Już wkrótce dojdzie do ponownej „bratobójczej” rywalizacji i oby nie sprawdziło się przysłowie: gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. W meczu z Suchym Lasem tylko przebieg pierwszej kwarty mógł zwiastować ewentualną niespodziankę, bowiem w meczu wyjazdowym drużyna Enei była zespołem lepszym. W drugiej kwarcie podopieczni trenera Tomka Cichockiego wykazali już swoją zdecydowaną wyższość, a wygrana wysoko kwarta wyprowadziła naszą drużynę na równie wysokie prowadzenie 17 punktami. Po przerwie na dajemy się zaskoczyć i powiększamy naszą przewagę o kolejne 8 punktów. To już jest spora przewaga. W ostatnie kwarcie nie zwalniamy tempa i ostatecznie wygrywamy całe spotkanie 86:52.

Dla Enei punkty zdobyli:

A. Butkiewicz 17 /1×3/, R. Pawlicki 13, Sz. Buczkowski 12 /2×3/, M. Roszczka 12, P. Buława 11, Kajak 11, F. Kowalewski 8, M. Krzak 4

U15 Enea Basket Junior Poznań – Rycerze Rydzyna 78:83

/19:28, 20:20, 19:16, 20:19/

Pierwszą porażkę w sezonie notują podopieczni Mateusza Roja. Na własnym parkiecie ulegli Rycerzom z Rydzyny 78:83. Wynik o tyle nie spodziewany, że w meczu z tym samym ptrzeciwniekiem na jego boisku odnieśliśmy dość wyraźne zwycięstwo. Oczywiście, że to żaden argument na wygranie meczu na własnym parkiecie, ponieważ nie tylko takie rozstrzygnięcia się zdarzają i to dość często. W tym emvczu można powiedzieć, ze zadecydowała pierwsza kwarta wygrana z przewagą, której drużyna Enei nie była w stanie już odrobić.

B. Janowicz 29 /1×3/, S. Skrzypczak 22 /1×3/, M. Marek 12, M. Kordus 8, J. Pyszczorski 6, J. Szulc 1.

U15 Enea Basket Junior Poznań – Akademia Koszykówki Poznań 85:52

/29:2, 14:16, 25:21, 17:13/

Nie było już niespodzianki w kolejnym meczu drużyny Mateusza Rója. W spotkanie z lokalnym rywalem pokazaliśmy swoją wyższość wygrywając 85:52. Pomni feralnej pierwszej kwarty w meczu z Rycerzami z Rydzyny, tym razem drużyna zagrała w pełni skoncentrowana. Przyniosło to skutek zarówno w grze obronnej jak i ataku. Drużyna gości zupełnie sobie nie radziła ze skuteczna obroną Enei i w pierwszej kwarcie oddała całkowicie pole walki, o czym zresztą świadczy wynik. Pozostałe kwarty były już bardziej wyrównane, ale i tak nie uchroniły zespołu gości od wysokiej porażki.

S. Skrzypczak 19 /1×3/, M. Marek 12, B. Janowicz 11, M. Kordus 11, J. Szulc 7, M. Flieger 7, J. Pyszczorski 5, Sz. Noskowiak 5, F. Kokot 4, K. Gruchot-Ciepierski 4.